TSE İTHAL UYGUNLUK BELGESİ

İTHALATTA TSE UYGULAMALARI

TSE NEDİR ? İthal edilecek ürünler asgari sağlık emniyet ve cevrenin korunması tüketicinin doğru bilgilendirilmesi yönlerinden standartlara mevzuatlara ve teknik belgelere uygunluğu denetleyen birim İTHALATTA NEDEN TSE’YE GİDİLİR?

TSE ithal edilecek ürün ile ilgili Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO), Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN), Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC), Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi (CENELEC) veya Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) tarafından hazırlanan standartlara uygunlugunu değerlendirir.

 Başvuru formunda, değerlendirmeye esas alınacak standart belirtilir.

Türk Standartları Enstitüsü tarafından yapılan değerlendirmenin olumlu sonuçlanması halinde, ithalatçıya, gümrüklere ibraz edilmek üzere, “Uygunluk Belgesi” verilir. Değerlendirmeden olumsuz sonuç alınması halinde ise, keyfiyet ret sebeplerini de içeren bir yazı ile ilgili firmaya, gümrük idaresine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’na (Dış Ticarette Standardizasyon Genel Müdürlüğü) bildirilir ve bu ürünlerin ithalatına gümrük idaresince izin verilmez.

TSE DEN CE MUAFİYET BELGESİ ALMA İŞ AKIŞI NASILDIR?

1-)DOSYANIN KAYIT ALTINA ALINMASI :CE uygulamasına tabi eşyada (Deklarasyon.Taahhütname.Vekalet aslı.İmza sirkeleri.) Bu evraklar scaner’dan geçiriliyor .Bu evraklar olmadan kayıt yapılamıyor ve bu evraklar değiştirilemiyor.

2.)KAYIT SONRASI İŞLEM: Kayıttan sonra evrakı biz almıyoruz TSE ELEMANLARI  tarafından havalesi verilmiş olan memura götürülüyor.

3.)İNCELEME:

Memur dosyayı inceliyor  (CE.PTE.LİSTE3.)ve heyet yazıyor. İnceleme sonrası dosya TSE ELEMANLARI  tarafından heyet bölümüne götürülüyor.

4.)HEYET:Dosyalar heyet memurları tarafından hazırlanıyor ve dosyalarla heyete çıkılıyor.

5.)HEYET İNCELEME:Tespiti yapılacak olan eşyanın hazır olmayışı bir sonraki güne sarkıyor.İncelemede eşyanın üzerinde CE.MARKA.MODEL.birinin olmaması eşyayı olumsuz teşkil ediyor ve düzeltme kabul olmuyor MAHRECE İADESİ İÇİN  OLUMSUZ SONUÇ RAPORU DÜZENLENİYOR.

6.)HEYET SONRASI İNCELEME:İncelenmesi yapılan mamullerin MARKA,MODEL bilgisi FATURA.DEKLARASYON ve TSE tutanağı ile birebir olmalı deklarasyon ve fatura uyuşmuyor ise olumsuz kabul ediliyor.İncelemede bir problem yok her şey tam ise dosya TSE ELEMANLARI tarafından veri girişine götürülüyor.

5.)Veri girişinden çıkan dosyalar veznede sıraya giriyor(orada olmama durumunda dosya sırasını bir sonraki dosya işlem görüyor veznesi yapılan dosya yine TSE ELEMANLARI tarafından belge yazımına oradan inceleme memuruna parafa gidiyor.müdüre imzadan sonra belge çıkışından alınıyor.

ÖNEMLİ NOT: CE:MARKA:MODEL eşyanın üzerinde birinin olmaması olumsuz kabul ediliyor.kayıtı yapılan dosyalar bir gün sonra heyete cıkılıyor.

Tse ankaraya internetten bağlı calışma düzenine geçilmesi ve  sistemin yeni olması tam kurulamaması nedeni ile dosya TAKİBİ evrelerinde beklemeler oluyor.

NE KADAR ZAMAN ALIR?

İthalat beyannamesi Gümrük idaresinde onaylandığı gün TSE ye gelir ve kayıda girer Ertesi gün heyet  ürünü muayene yapar. Evraklar tamsa ve sorun yoksa o gün veya ertesi gün belge alınarak gümrükteki diğer işlemlere devam edilir.

ÖNEMLİ NOT: CE:MARKA:MODEL eşyanın üzerinde birinin olmaması olumsuz kabul ediliyor.kayıtı yapılan dosyalar bir gün sonra heyete cıkılıyor.

Joyce Roberts photo

İletişim Formu

Mesaj Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by