Endüstriyel Tasarım Tescili

Normal yaşantımızda sürekli olarak bizlere eşlik eden ve yaşantımızı kolaylıkla sağlayan ürün ya da ürünlerin unsurları; hayatımıza renk veren, estetik duyularımıza seslenen desenler, süslemeler tümü endüstriyel tasarım tescili konusudur. Tasarım tescili konusundan müracaat ve diğer tüm işlemleriniz Sistem Patent şirketimiz danışmanlığında yapabilirsiniz.

Ürettiğiniz tasarımınızı beğeni ile karşılayanlar olmasının yanında, taklide konu ederek ticari gelir elde etmeyi düşünenler de olacaktır. Taklide karşı önlem almak açısında tek alternatif Endüstriyel Tasarım Tescili yapılmasıdır.

Endüstriyel Tasarım Tescili ile kazanılan haklar ile, 3. kişiler tescil edilen tasarımların asıl sahibinin rızası gözetilmeksizin bu tescilli tasarımların üretimi yapamaz, piyasaya arz edemez, satamaz, ithale konu edemez, ticari gaye ile kullanıma sunamaz ya da bu tarz gayeler ile ellerinde bulunduramaz.

Tescil edilen tasarımların tescilden kazanılan haklara tecavüz hallerinde hapis ve mali cezaya, ve bunların yanında iş yerlerinin bir seneden az olmamak kaydı ile kapatılması ve aynı süre boyunca da ticaret yaşantısında men edilmelerine hükmü verilebilir.

Endüstriyel Tasarımların Tescili Şartları

  • Yenilik: Tasarımın bire bir aynısı, müracaat yahut rüçhan(öncelik hakkı) tarihi öncesinde herhangi bir alanda topluma ilgi verilmemiş ise, ilgili tasarım yeni olarak kabul görür. Tasarımlar yalnızca küçük detaylarda farklılık arz ediyorsa aynısı kabul edilir.
  • Ayırt Edici Unsuru: Ayırt edici terimi, bir ürüne özgün özellik, özellikleri açıklamak adına kullanılır. endüstriyel bir tasarımın tüketicide edindiği genel izlenim sayesinde diğer bir tasarımın bire bir aynısı tüketicide kanadında yer ettiği genel izlenim arasında belirgin farklılık meydana getiriyorsa o tasarımın ayırt edici unsura sahip olduğu belirtilir.
  • Ürün veya Parçası: İlgili üründen ayrı olarak bir tasarım, tescil edilerek koruma kapsamına alınamaz. Tescil işlemine konu olan tasarımın ürüne ya da herhangi bir parçasına kullanılmış olması gerekmektedir.
Joyce Roberts photo

İletişim Formu